- Home
- artikelen
- OV-gidsenbijeenkomst voor reizigers met visuele beperking
Organisatie
OV-gidsenbijeenkomst voor reizigers met visuele beperking
Geplaatst op
10-11-2025
Er was een bijzondere OV-gidsbijeenkomst op vrijdag 17 oktober in Breda bij Koninklijke Visio. Voor het eerst hielden we een theorie- en praktijkbijeenkomst voor OV-reizigers met een visuele beperking. Dat was leerzaam voor deze groep (potentiële) OV-gebruikers, en ook voor ons. Voor herhaling vatbaar? Zeker!
Koninklijke Visio ondersteunt mensen met een visuele beperking bij het leven van een zo zelfstandig mogelijk bestaan, samen met de mensen om hen heen. Het zelf kunnen reizen met het openbaar vervoer draagt daar flink aan bij. Via Maurits Emmen, lid van onze Algemene Leden Vergadering namens Koninklijke Visio, is het idee ontstaan om ook voor deze groep (potentiële) reizigers het OV meer toegankelijk te maken.
Buiten comfortzone
Met deze bijeenkomst stapten we buiten onze comfortzone. Want hoe breng je informatie over aan deze groep reizigers? Wat werkt wel, wat werkt niet? Onze gebruikelijke voorlichting is gericht op reizigers met goed zicht. Er waren twaalf deelnemers, twee daarvan hadden nog nooit met het OV gereisd. De andere tien reizen met de Wmo-taxi en ook regelmatig met de trein en bus.
Praktijkreisjes
Er was dus al ervaring over reizen met het OV in de zaal. OV-gids Thijs Hermans die het theoriegedeelte presenteerde, was met zijn duidelijke stem goed verstaanbaar voor iedereen. Hij verzorgde ook een van de drie praktijkreisjes. Evenals OV-gids Peter van Gulik een groepje onder de arm nam. En Bernie van Kleef samen met Henrike van den Langenberg. Zij is praktijkdeskundige die met haar geleidehond reist.
Tips van de deelnemers
We hebben veel geleerd van de deelnemers. Bijvoorbeeld dat de NS-reisplanner voor mensen met een visuele beperking veel prettiger werkt dan de 9292-app die wij in onze presentatie aanraden. Andere tips:
- gebruik aanvullend de OV Info-app, kies optie ‘nabij’ plus rechtsonder de knop ‘vernieuwen’
- voor het reizen met de trein kan je gebruikmaken van de ‘Reis-assistentie van de NS’, daarmee helpen ze je van trein-naar-trein en van-trein-naar-bus.
Laatste nieuws

Deel jouw idee voor het Brabantse OV.
Dan gaan wij voor je aan de slag.
Reacties