- Home
- artikelen
- Mooie plannen voor Oost-Brabant, met enkele kanttekeningen.
Advies
Mooie plannen voor Oost-Brabant, met enkele kanttekeningen.
Geplaatst op
19-06-2026
We hebben gereageerd op het concept Exploitatieplan (EP) 2027 Oost-Brabant. Daarin beschrijft Arriva het lijnennet en de dienstregeling die deze vervoerder aanbiedt. Ook staan daar de aanpassingen in die wij en de gemeenten wensen. En het uiteindelijke resultaat na deze zogenaamde consultatieronde. Wij hebben meegelezen vanuit het perspectief van de reiziger. We vinden het een mooi plan, met sommige details waarmee we het minder eens zijn. Die hebben we toegelicht en voorzien van een advies.
Arriva blijft ook in de periode 2027-2039 het openbaar vervoer verzorgen in Oost-Brabant. Het nieuwe contract gaat op 13 december 2026 in. Dat is nu in voorbereiding. Onderdeel daarvan is de adviesvraag aan ons en aan de gemeenten over lijnennet en de dienstregeling die zij willen aanbieden. Daarover is overleg geweest, dat heeft geleid tot een aantal aanpassingen op het aanbod.
Grote verbeteringen
Wij hebben het concept exploitatieplan gelezen met de bril op van de reiziger. We vinden dat dit EP een omvangrijke herstructurering en doorontwikkeling van het openbaar vervoernetwerk in de regio omvat. Arriva voert veel grote verbeteringen door. Bijvoorbeeld door meer ritten in de avonden en weekeinden te rijden, meer directe routes te bieden en een nieuw wagenpark in te laten stromen met meer comfort voor de reiziger.
Met sommige details zijn we het minder eens. Zoals:
We hebben praktische bezwaren tegen het doortrekken van de lijnen 531 en 532. Die gaan met Tempo 100-bussen rijden. Deze bussen mogen geen staande reizigers vervoeren. Dat beperkt de capaciteit. De bussen op de corridor tussen Tilburg Station en Stappegoor zitten nu regelmatig erg vol. Ons advies is daarom om de doorgaande ritten met Tempo 80-bussen uit te voeren op bijvoorbeeld lijn 136 of 330. Op station Tilburg kunnen reizigers richting Stappegoor verleid worden om de stadsbussen op dit traject te gebruiken door de streekbussen verder achteraan te plaatsen. Maar op Stappegoor is het lastiger om reizigers richting het station te verleiden de stadsbus te nemen. Dat komt simpelweg omdat er maar één halte is.
We vragen aandacht voor de reizigersinformatie bij de opwaardering van lijn 1 en 2 tot een doorgaande Bravodirect-lijn. Omdat de bus de lussen in Goirle en in de Reeshof afwisselend links- en rechtsom rijdt, moeten reizigers goed opletten aan welke kant van de weg zij instappen. We adviseren daarom om bij de haltes extra duidelijke reisinformatie te bieden, zodat reizigers eenvoudig de juiste halte kunnen vinden.
We zien graag dat er bij halte Ringbaan Oost een goede aansluiting komt tussen de nieuwe lijnen 8 en 9. Door de splitsing van de huidige lijn 9 profiteren reizigers uit Udenhout van een kortere reistijd naar Tilburg. Maar daardoor verdwijnt wel de directe verbinding tussen Udenhout en Berkel-Enschot. De alternatieve reisroute via Ringbaan Oost is beperkt. Daarom adviseren we om de overstap tussen beide lijnen goed op elkaar af te stemmen. Zo blijft de extra reistijd voor reizigers tussen beide dorpen beperkt.
We vinden het jammer dat enkele doorgaande ritten op lijn 3 tussen Den Bosch en Vught worden geknipt. Daardoor moeten sommige reizigers vaker overstappen tijdens hun reis. Tegelijkertijd begrijpen we dat deze keuze voortkomt uit de wens om de transferiumlijnen sneller, duidelijker en aantrekkelijker te maken. En dat dit dus voor reizigers waarschijnlijk de minst slechte oplossing is. Wel adviseren we om, net als op andere lijnen, een gegarandeerde aansluiting te bieden. Zo voorkomen we dat doorgaande reizigers extra vertraging oplopen door een gemiste overstap.
We zien graag dat nieuwe busverbindingen naar Veldhoven niet alleen aantrekkelijk zijn voor werknemers, maar ook meerwaarde bieden voor andere reizigers. We adviseren om de lijnen zo in te richten, dat ook bijvoorbeeld bezoekers van het Máxima Medisch Centrum en reizigers van en naar Eindhoven Airport hiervan kunnen profiteren. Dat kan door aan te sluiten op de bezoekuren van het ziekenhuis of te halteren bij de luchthaven. Zo hoeven deze reizigers niet helemaal via Eindhoven Centraal te reizen.
Hoe nu verder?
Arriva stelde een reactienota op. Daarin staan alle reacties verzameld. De nota bevat daarnaast een advies over wat Arriva wel en niet meeneemt in het definitieve Exploitatieplan 2027. Het Tactisch Ontwikkel Team (TOT) behandelde de reactienota op 17 juni 2026. Daarna komt er een definitief Exploitatieplan 2027. Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Brabant stellen dat waarschijnlijk 30 juni 2026 vast.
Download het volledige advies 26.11 hieronder.
Laatste nieuws

Deel jouw idee voor het Brabantse OV.
Dan gaan wij voor je aan de slag.
Reacties